❗❗ Czynny żal będzie mniej skuteczny ❗❗

⚜️ Czynny żal to oświadczenie o popełnieniu czynu zabronionego. Złożenie go ma na celu uniknięcie sankcji karnoskarbowych poprzez wyjaśnienie organowi okoliczności sprawy i przyczyn błędów i pomyłek. Zmianie ma jednak ulec Kodeks karny skarbowy, w wyniku czego czynny żal nie będzie już tak bardzo skuteczny. 

 

⚜️ Zgodnie z obecnym stanem prawnym, jeśli podatnik popełni „czyn zakazany”, czyli jedną z pozycji z długiej listy uchybień takich jak m.in. oszustwa podatkowe, nieterminowe składanie deklaracji czy nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych, może uniknąć sankcji karno-skarbowych. Ponadto warunkiem jest uiszczenie wszelkich zobowiązań publicznoprawnych. 

 

⚜️ Co ważne, czynny żal należy złożyć przed tym, jak organ rozpocznie czynności służbowe dotyczące tego czynu. Na niekorzyść podatników zmianie ulegnie art. 16 ust. 5 pkt 2 Kodeksu karny skarbowy. Od tego czasu czynny żal jest nieskuteczny, gdy zostanie złożony „po rozpoczęciu przez organ czynności służbowej, w szczególności przeszukania lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony”. 

 

⚜️ Obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw jest na etapie prac legislacyjnych. 

 

⚜️ Źródła: 

poradnikprzzedsiebiorcy.pl 

podatki.gov.pl 

 

📩 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.